New Page 5

 
 
 


هیات شطرنج استان هرمزگان

چهارمین قهرمان رسمی شطرنج جهان الکساندر آلخین

alkhin

الکساندر آلخین Alekhine(1946-1893 

آلخین یکى از درخشانترین استادان تاکتیکى استراتژیکى همه دوران است و احتمالاً بجز فیشر، پرکارترین بازیکن در دنیاى شطرنج بود. وى حرص و اشتیاق وافرى جهت کسب پیروزیهاى بدست آمده توسط همه بازیکنان بزرگ را داشت.براى برترى یافتن بر کاپابلانکا پنج سال تمام به تمرین پرداخت و کلکسیون بهترین بازیهایش و کتاب تورنمنت ۱۹۲۴ نیویورک انباشته از مدلهاى استراتژیکى است که بگونه اى گسترده و مفصل مورد ارزیابى وى قرار گرفته است در دوران اوج قدرتش (۳۴-۱۹۳۰ ) برهمه رقبایش چیرگى یافت و در شهرهاى سان رمو (۱۹۳۰) و بلد (۱۹۳۱) بترتیب ۵/۳ و ۵/۵ امتیاز از حد نصاب کلاس جهانى بازیها را به پایان برد.در سالهاى بعد به مشروب خوارى افتاد و در زمان جنگ به همکارى با نازىها کشیده شد. اما تاریخ به واسطه بازیهاى زیبا به جا مانده از او و همچنین سهم بسیار او در تئورى شطرنج، نام وى را بعنوان یکى از قهرمانان جهان ثبت کرده است. آلخین در مسکو دوران اشرافیت زاده شد. برادر بزرگترش، آلکسى نیز یک شطرنجباز بود اما در آنزمان به آنها اجازه داده نشد که در کلوپهاى شطرنج نامنویسى کنند از اینرو دو برادر مجبور شدند که استعداد خود را از طریق شطرنج مکاتبه اى پرورش دهند. آلخین مثل مورفى یا کاپابلانکا اعجوبه نبود اما در طى دوران بلوغش بسرعت پیشرفت نمود و در ۱۵ سالگى استادان بسیارى را مغلوب ساخت. در سال ۱۹۱۴ در تورنمنت بزرگ پترزبورگ بعد از لاسکر و کاپابلانکا در رده سوم قرار داشت اما به زودى جنگ آغاز شد و بعد از آن انقلاب به وقوع پیوست. بعد از پیروزى در اولین مسابقات قهرمانى سال۱۹۲۰ شوروى را ترک گفت و تبعه فرانسه شد.
گفته میشود که آلخین در اوایل سال ۱۹۱۴ احتمالاًً در انتظار یک مسابقه با کاپابلانکا –قبل از آنکه کاپابلانکا با لاسکر بازى کند –بوده است. او یکسرى از تورنمنتهاى بزرگ اوایل و اواسط سالهاى ۱۹۲۰ را با پیروزى پشت سر گذاشت و همه جا توجه و تحسین همگان را برانگیخت-مهمتر از اینها پشتیبانى مالى مردم از وى براى مسابقه با کاپابلانکا بود. جاذبه و گیرائى آلخین بیشتر به واسطه جسارت بازى تاکتیکى –منطقى وى بود که اغلب با استفاده از پیشروى کند و آهسته حریفانش انجام میگرفت. تفسیر ماهرانه و درخشان او از بازى و شخصیت پرنفوذش از جمله مراتب برتریش بر ظرافت تن پرورانه کاپابلانکا بودند. نسبت به استرانژیستهاى کلاسیک مثل روبنشتین و تاراش سختگیر بود.
آلخین بعد از تصاحب عنوان قهرمانى جهان از کاپابلانکا، براى غلبه بر دیگر بازیکنان جهان مصرتر شد
اوج قدرت آلخین در سان رمو بسال ۱۹۳۰ بود جائیکه او ۱۴ امتیاز از ۱۵ امتیاز بازیها را تصاحب کرد و در بازى فینال در حالیکه بر اثر گرما عرقش در آمده بود توانست یک پیاده اش را به ردیف آخر رسانده و آنرا به یک رخ تبدیل کند. سال ۱۹۳۱ در بلد بازیهایش کمتر قانع کننده بود اما با کسب ۵/۵ امتیاز و برنده شدن در مقابل فلوهر فاتح مسابقات شد.
آخرین توفیق بزرگ آلخین در دوره اوجش مسابقات ۱۹۳۴ زوریخ بود. بعد از آن مشروب خواریش افزایش یافت و این مسئله در جریان شکست غیره منتظره اش به ایوه در سال ۱۹۳۵ بر بازى و اخلاق و رفتارش تاثیر گذاشت. در حالى که از این شکست تکان خورده بود به پرهیزگارى و ریاضت کشیده شد و دو سال بعد عنوان قهرمانى را دوباره کسب نمود. وى هنوز حریفى مشکل براى شطرنجبازان بود. بوتوینیک تشریح میکند که چگونه آلخین در ناتینگهام بسال ۱۹۳۶ هنگام مواجه شدن با پوزیسیون پیچیده. بعد از اینکه حرکت خود را انجام میداد از جا برمیخاست و مثل یک پرنده دور میز میگشت. در جریان بازى با بوتونیک، آلخین براى خلاصى یافتن از آن فشارروانى که در موقعیت پیچیده اى از بازى رخ نموده بود بمدت بیست دقیقه مثل یک پرنده دور میز میچرخیده است.
این بازى براى هر دو بازیکن جنبه حیاتى داشت. آلخین دراواخر سالهاى فعالیتش یک شرکت کننده برجسته در تورنمنت هاى زمان جنگ نازى بودو یک رشته سخنان ضد سامى در زیر نام وى منتشر شد بعد از سال ۱۹۴۳ بازى او بنحو چشمگیرى نزول یافت. در سال ۱۹۴۶ هنگامى که مبارزه بر سر عنوان قهرمانى با بوتوینیک را پذیرفت و در حالیکه خود را براى این مسابقه آماده میکرد بطور ناگهانىدر شهر لیبسون دار فانى را وداع گفت. آلخین در طى زندگیش در ۸۷ تورنمنت شرکت جست و در ۶۲ تورنمنت عنوان نخست را بدست آورد – بعد از ۱۹۱۲ وى تنها یکبار ، آنهم در ناتینگهام ۱۹۶۳، جزو چهار نفر اول نبود. مختصر آنکه اگر به شطرنج تاکتیکى علاقمندید و نیز میتوانید از عهده بازى پوزیسیونى و استراتژیک برآیید، آلخین یک قهرمان ممتاز شطرنج در این زمینه است.

1+


ن : مدیر سایت
ت : یکشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۴
دیدگاه‌ها برای چهارمین قهرمان رسمی شطرنج جهان الکساندر آلخین بسته هستند
نظر شما در مورد این صفحه چیست ؟
 
 
 
تلفنهای تماس هیأت: تلفن و فاکس :
33681470-076 و شماره همراه 0917769050
ایمیل سایت : info@hormozganchess.com
تماس با مدیر سایت از طریق اس ام اس و واتساپ و تلگرام : 09370511088
 
 بندرعباس-گلشهر جنوبی بلوارغدیرضلع جنوب غربی مجموعه ورزشی حجاب ورودی بوستان غدیرهیأت شطرنج استان هرمزگان.(خانه شطرنج بندرعباس)