New Page 5

 
 
 


هیات شطرنج استان هرمزگان

سومین قهرمان رسمی شطرنج جهان خوزه رائول کاپابلانکا

kabablanka

خوزه رائول کاپابلانکا ( ۱۸۸۸- ۱۹۴۲) Capablanca

کاپابلانکا بهترین شطرنجباز فطرى در تاریخ بازىها بود. استعداد و نبوغ او در بازى موضعى و مهارت او در پایان بازى، الهام بخش گروهى از معاصران و جانشینان از فلور و اسمیسلوف تا فیشر و کارپف بوده است برخلاف رسم معمول جهان ورزش-که تعریف از حریفان اغلب معدود و با رشک ورزى همراه است-او صادقانه به شناخت کاملى از دیگر قهرمانان جهان که با او بازى کرده و او را میشناختند دست یافت.
ماکس ایووه او را اینگونه مىنامد: بىهمتا در آخر بازى و در بازى پوزیسیونى. بوتوینیک بعنوان یک متخصص فنى بىرقیب در مورد او نوشت: او بزرگترین نابغه بود و بهترین تاثیر را نسبت به سایر قهرمانانى که ملاقات کرده ام بر من گذاشت.
آلخین، اگر چه مدت پانزده سال با کاپابلانکا صحبت نمیکرد او را بعنوان بزرگترین استعداد شطرنج مورد تمجید و ستایش قرار میدهد.
زمانیکه لاسکر میگوید:‍ من شطرنجبازان زیادى را مىشناسم اما فقط یک نفر نابغه بود، کاپابلانکا، میتوان گفت هیچکس همپاى او هرگز وجود نخواهد داشت .
کاپابلانکا در ۳۰ تورنمنت از مجموع ۳۵ تورنمنت که بازى کرد مقام اول یا دوم را بدست آورد. و در طول عمرش از مجموع ۵۷۶ مسابقه که برگزار نمود تنها ۳۵ بازى را واگذار کرد – این شامل یک دوره ۸ ساله (۲۴-۱۹۱۶) بدون حتى یک شکست است نسبت باخت هاى او رویهمرفته حدود ۵/۵ درصد – تقریباً نصف باخت هاى لاسکر و آلخین بود – و بعدها فقط در عالىترین دوران فیشر و کارپف چنین نتیجه اى بدست آمد کاپا، آنگونه که دنیاى شطرنج او را مىنامید، ذاتاً خوشتخت بود نه فقط بخاطر نبوغ خارق العاده اش بلکه به جهت افسون و جذبه شخصیتش.همه این عوامل از او یک سفیر طبیعى براى کوبا، سرزمین بومى‌ اش ساخت و به عنوان نماینده تام الاختیار سیار براى بسط و توسعه حسن نیت کشورش برگزیده شد. کاپا به نحو درخشانى براى این .وظیفه مجهز شده بود.وى قدرتمند و سرشار از توانمندى واطمینان در استعداد خودش بود او شخصیتى برازنده و دلپذیر و عاشقى خردمند بود.
نیم قرن قبل از ظهور فیشر، کاپا تنها استاد بزرگ شطرنج درغرب بود که نامش را مردم میدانستند و در گروه هاى بیشمار براى دیدن مسابقاتش میامدند. براى چند دهه بطور مرتب در سراسر جهان گردش و در مسابقات سمولتانه (همزمان) شرکت میکرد، خیلى سریع بازى میکرد و امتیازات بالائى – حتى زمانیکه حریف قوى بود –بدست میاورد.با استنداردهاى شطرنج، کاپابلانکا فطرتاً شطرنجباز بدنیا آمد.
نحوه حرکت مهره ها در چهار سالگى پیش خود یاد گرفت و در دوازده سالگى در مسابقه با قهرمان هاوانا برنده شد. در هیجده سالگى قبل از بازى در یک واقعه بین المللى مهم، قهرمان آینده آمریکا –مارشال – را در یک مسابقه با نتیجه ۱-۸ شکست داد در پى کسب این نتیجه قوى، به تورنمنت بین المللى بزرگ سن سباستین ۱۹۱۱ دعوت شد. دکتر برنشتاین، یکى از رقباى مشهور، به شرکت این بازیکن ناشناس اعتراض کرد. درگزارش بازى ها آمده است که کاپابلانکا به نحو درخشانى در دور نخست او را شکست داد .
او قصد داشت خود را بعنوان رقیب لاسکر تعیین نماید. کاپا سپس به سفر دور اروپا رفت و مقام اول استادان را در دو مسابقه کوتاه بدست آورد. او تقریباً تمام انها را شکست داد.
لاسکر بخطر افتادن عنوانش از جانب این حریف جوان خطرناک را احساس کرد. اما با وجود تقاضاى رو به افزایش مردم، از ترتیب یک مسابقه تا آغاز جنگ جهانى اول و پایان موقتى فعالیت هاى شطرنجى اجتناب کرد. اما وقتى بازیهاى بین المللى از سر گرفته شد و کلوب شطرنج هاوانا ترتیب یک جایزه بیست هزار دلارى را داد، لاسکر که به خاطر جنگ فقیر شده بود موافقت خود را براى شرکت در مسابقه اعلام نمود.او تمام مسابقه ها را با بى میلى بازى کرد و کاپا قهرمان جهان شد.با نتیجه۴ برد و ۱۰ مساوى از یک سرى مسابقه که در اصل براى ۲۴ بازى برنامه ریزى شده بود.
موفقیت هاى آسان کاپابلانکا با پیروزیهاى قانع کننده در تورنمنت هاى بزرگ لندن ۱۹۲۲ و نیویورک ۱۹۲۷ ادامه یافت، در حالیکه هماورد او آلخین در هر دو واقعه مقام دوم رابدست آورد.مسابقه آنها بر سر عنوان جهانى با ۳۴ بازى بطول انجامید (طولانىترین سرى مسابقات قهرمانى جهان.) در پایان آلخین در میان شگفتى با نتیجه۳-۶ و با ۲۵ مساوى برنده شد.افسانه شکست ناپذیرى کاپا به پایان رسید.توضیح مرسوم براى نتیجه بازى ها اینست که کاپابلانکا که حساب نتیجه دیدار قبلى اش مقابل آلخین ۰-۸ با ۷ مساوى بود، اینبار حریفش را بیش از حد دست کم گرفت. در حالیکه آلخین خود را به شدت دیوانه وارى آماده کرده بود. اما در حقیقت مسابقه ثابت کرد ترکیبى از بازى هاى راکد، اغلب مساوى هاى کوتاه مدت، و پیروزى هاى قاطع ناشى از عدم دقت حریف بوده است. کاپابلانکا هرگز شکستش را نپذیرفت و بقیه عمرش را صرف سخنرانى درباره”عنوان من” و بحث هاى بیهوده راجع به حق بازگشتش کرد. در سال ۱۹۳۶ درتورنمنت مسکو اول شد و اما نتوانست برترى مطلق سالهاى ۱۹۲۰ را دوباره برقرار نماید.آنچه نمایشش را ادامه داد استحکام و ظرافت و زیبائى طرح ها و آگاهى او در چگونگى تعویض مهره ها بود. مهمترین درس بازیهاى کاپابلانکا ارزش برتریهاى کوچک است مثل یک شاه فعال، کنترل ستون آزاد و آرایش عالى پیاده اى.
کاپابلانکا در سال ۱۹۴۲ در حالیکه فقط ۵۴ سال داشت بر اثر سکته قلبى در باشگاه شطرنج مانهاتان درگذشت. براى بزرگداشت او هر ساله در زادگاهش کوبا تورنمنت یادبود کاپابلانکا برگزار میگردد. بازى هاى او همیشه نمونه و سر مشقى براى بازیکنان جوانى که در طلب استادى هنر شطرنج پوزیسیونى هستند میباشد.

0


ن : مدیر سایت
ت : شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۴
دیدگاه‌ها برای سومین قهرمان رسمی شطرنج جهان خوزه رائول کاپابلانکا بسته هستند
نظر شما در مورد این صفحه چیست ؟
 
 
 
تلفنهای تماس هیأت: تلفن و فاکس :
33681470-076 و شماره همراه 0917769050
ایمیل سایت : info@hormozganchess.com
تماس با مدیر سایت از طریق اس ام اس و واتساپ و تلگرام : 09370511088
 
 بندرعباس-گلشهر جنوبی بلوارغدیرضلع جنوب غربی مجموعه ورزشی حجاب ورودی بوستان غدیرهیأت شطرنج استان هرمزگان.(خانه شطرنج بندرعباس)