New Page 5

 
 
 


هیات شطرنج استان هرمزگان

اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان ویلهلم اشتاینیتز

eshtainbiner

ویلهلم اشتاینیتز (۱۸۳۶- ۱۹۰۰)Steinitz 

اشتاینیتز اولین قهرمان رسمی جهان، بازیکن متفکر و بدعت گذار بود که بصیرت و ژرف نگرى او در بازى دفاعى و استراتژیک .و مجموعه برترى هاى او در موقعیت هاى جزئى به اهمیت سهم پیروزى هاى مورفى در بازى هاى بسط یافته بود
در حالیکه مورفى بطور طبیعى قهرمانى غریزى بود و با مثال و نمونه بیشتر از مطالعه کتابى آموزش یافته بود، اشتاینیتز بعد از ناکامى در اولین گام که سعى کرد نام خود را با یکى از قهرمانهاى مرسوم همراه سازد، اندیشه هاى خود را به تدریج در طول سالها گسترش داد با در نظر گرفتن استانداردهاى قهرمانى جهان، بازى او خالى از عیب و نقص نبود و علیرغم شکستهاى قبلى، بازیهاى بسیارى را به جهت وفادارى لجوجانه اش به شگرد غیر مهم درجه دوم از دست داد. اشتاینیتز جوانترین عضو یک خانواده بزرگ یهودى بود. او در پراک متولد شد ،در وین تحصیل کرد ، در لندن سکنى گزید.تا زمان اقدام نسبتاً مهم نانواها در حمایت مادى از او براى مقابله با آندرسن بسال ۱۸۶۶-کسى که مجدداً پس از بازنشستگىمورفى بهترین بازیکن جهان شناخته شده بود- اشتاینیتز تنها موفقیت هاى متوسطى داشت. وى بطور اعجاب انگیزى مسابقه با آندرسن را با نتیجه ۸ بر ۶ برد و از آن پس برنده دائمى جوایز بزرگ مسابقه هاى دهه هاى ۱۸۷۰و ۱۸۶۰ بود.
اشتاینیتز تئورى هایش را در کتابى بنام- آموزگار شطرنج مدرن – به تفصیل شرح داد.منظور اصلى او این بود که نشان دهد پیروزىهاى سریع مورفى و آندرسن بر علیه دفاع هاى ضعیف حریفانشان میتوانست انجام نگیرد اگر که حریف به سادگى مقاومت میکرد، مهره هایش را بسادگى وارد عمل مىنمود و پیاده هاى تقدیمى نا مربوط را نمىپذیرفت.
اشتاینیتز نشان داد که د ریک بازى دقیق اقدام به یک حمله سریع کردن نادرست است،. بجاى آن بایستى بازى آرامى را سازمان داد، بدنبال برتریهاى جزئى بود: مثل فیل در مقابل اسب، بازى علیه پیاده هاى دوبله یا پیاده هاى منفرد خانه هاى جدا افتاده، تسلط بر ستون هاى باز، داشتن بیشترین پیاده در جناح وزیر،تلاش براى یافتن فضاى فرماندهى بیشتر. تئورى دفاع او سرسختى بود: او فکر میکرد اگر بازیکن مدافع بتوانداز ضعف پوزسیونى اجتناب نماید آنگاه بازى او دقیق و بىعیب ادامه خواهد یافت. بهمین جهت در تعدادى از بازیهاى مشهور اشتاینیتز، او نیروهایش را به ردیف عقب میاورد تنها براى آنکه از ضعف پیاده ها اجتناب کند. از دیگر اندیشه هاى جدال آمیز او این بود که شاه مهره اى جنگاور است. حتى در وسط بازى.
از این رو قربانى اشتاینیتز را مطرح ساخت:
۱٫ e4 e5
۲٫ Nc3 Nc6
۳٫ f4 eׁ.f4
۴٫ d4? Qh4+
۵٫ Ke2
جوهره این اندیشه در مات نمودن شاه تمرکز یافته سفید است. سیاه نیروهایش را متعهد به انجام امرى مینماید که بعدا بتواند با اتلاف وقت به عقب باز گرداند. در پایان نیز سفید مستقر در g1 به f3 میاید تا با تهدید وزیر سیاه و وادار نمودن او به یک حرکت اجبارى، خود کسب زمان نماید.
نسلهاى بعد اندیشه هاى جدال آمیزتر او را اصلاح و بعنوان نظریه هاى مشترک مورد پذیرش قرار دادند.
لاسکر کسى که بر اشتاینیتز بعنوان قهرمان جهان پیروز شد، بعد از شکست او گفت: اندیشمند توسط بازیکن شکست خورد. و این مطلب گواه این باور است که اشتاینیتز تنها بدلیل تئوریهاى پیشرفته اش موفق بود و آگاهى کمى از روانشناسى شطرنج داشت، بهرصورت بطور کامل نمیتوان این عقیده را تایید کرد.
بجز زمانیکه اشتاینیتز درگیر واریانتهاى مورد علاقه اش بود، میتوانست مراقب و ناظر باهوشى نسبت به حالت فکرى رقیبش باشد و بازى اش را منطبق بر آن پیش ببرد. از اینرو قبل از شروع بازى حذفى اش با بلک بورن در وین سال ۱۸۷۳، مشاهده کرد که استاد بزرگ انگلیسى- کسى که با یک شیوه قهوه خانه اى در دور پایانى از روزنتال شکست خورده بود در وضعیت نامساعدى قرار دارد. بنابراین اشتاینیتز متوسل به شیوه فریبکارانه شکاف و رخنه شد و هنگامى که بلک بورن در هر دو بازى بگونه اى ضعیف ظاهر شد نتیجه مطلوب را بدست آورد.
در اولین مسابقه رسمى قهرمانى جهان، اشتاینیتز زوکرتورت ۱۸۶۶، اشتاینیتز شروع بدى داشت و بزودى ۱-۴ عقب افتاد. اما او پیشگامى و برترىاش را با استفاده از فرصت هاى استحقاقى با ترکیبى از بازى دفاعى و استراتژیک حفظ کرد. به نحوى که حالت عصبى زورتریک تحریک شد و پیامد حملات نادرست در موقعیت هاى ضعیف را همراه داشت. اشتاینیتز سرانجام زوکرتورت را با نتیجه۵/۷-۵/۱۲ مغلوب کرد.

0


ن : مدیر سایت
ت : شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۴
دیدگاه‌ها برای اولین قهرمان رسمی شطرنج جهان ویلهلم اشتاینیتز بسته هستند
نظر شما در مورد این صفحه چیست ؟
 
 
 
تلفنهای تماس هیأت: تلفن و فاکس :
33681470-076 و شماره همراه 0917769050
ایمیل سایت : info@hormozganchess.com
تماس با مدیر سایت از طریق اس ام اس و واتساپ و تلگرام : 09370511088
 
 بندرعباس-گلشهر جنوبی بلوارغدیرضلع جنوب غربی مجموعه ورزشی حجاب ورودی بوستان غدیرهیأت شطرنج استان هرمزگان.(خانه شطرنج بندرعباس)