New Page 5

 
 
 


هیات شطرنج استان هرمزگان

اولین استاد بزرگ شطرنج ایران را در سالگرد تولدش بهتر بشناسیم

۲۱ دی ماه ۱۳۹۰ بیست و نهمین سالگرد تولد احسان قائم مقامی افتخار آمیز ترین شطرنجباز کشور و اولین استاد بزرگ شطرنج ایران است

به همین مناسبت زندگینامه این استاد بزرگ را برای شناخت بیشتر به شطرنجبازان عزیز تقدیم می گردد

تولد احسان قائم مقامی

بیست و نه سال پیش روز ۲۱ دی ماه نخستین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران دیده به جهان گشود

“قائم مقامی در ۱۴ سالگی در حالی که در بین ۸۰ فینالیست مسابقات قهرمانی شطرنج بزرگسالان کشور کمترین سن را داشت در میان تعجب همگان به مقام قهرمانی مسابقات رسید و در حال حاضر با ۹ بار قهرمانی، رکورددار است” 

 

در ۲۱ دیماه ۱۳۶۱ در خیابان شکوفه در محله ای موسوم به ۱۷ شهریور در شهر تهران به دنیا آمد.

در  ۵ سالگی به فوتبال علاقه ای خاص پیدا کرد. بازیکن با استعداد و خوش آتیه ای بود بطوریکه تا کاپیتانی تیم فوتبال نونهالان پایتخت کشور نیز پیش رفت. بر عکس اینکه شطرنجبازان را افرادی آرام می پندارند، احسان بسیار پرتحرک و چالاک بود. با توپ حرکات تکنیکی عجیبی انجام می داد، به همین دلیل آینده وی در فوتبال بسیار درخشان به نظر می رسید.

در ۸ سالگی حرکات ابتدائی شطرنج را از پدرش آموخت. مادرش نیز که وکیل پایه یک دادگستری است همواره یکی از حامیان اصلی وی در شطرنج بود.

نمی توان گفت از علاقه اش به فوتبال کاسته شد اما او به سرعت شیفته شطرنج شد. از ۸ سالگی به صورت حرفه ای شطرنج را دنبال کرد و به مرور به پای ثابت مسابقات شطرنج تبدیل گشت. بطوریکه هیچ مسابقه ای از چشمان تیزبین او دور نماند. خیلی زود دریافت که هیچ چیزی همانند شرکت در مسابقات شطرنج، عطش وی را سیراب نمی کند.

اما سرنوشت طور دیگری رقم خورد …

لحظه تصمیم‌گیری فرا رسید. آری … سرانجام شطرنج بر فوتبال پیروز شد …

هیچ گاه از این تصمیم خود پشیمان نشد. چرا که با تکیه بر نبوغ و استعداد ذاتی اش در مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان کشور ۱۰ مدال طلا و یک مدال نقره بدست آورد.

در آن سالها قوانین مسابقات بسیار سخت اجرا می شد، بطوریکه حتی پدیده ۱۰ ساله شطرنج ایران نیز حق حضور در سالن مسابقات معتبر کشور از قبیل قهرمانی بزرگسالان کشور و اوپن بین المللی فجر را نداشت. داوران بارها به او می گفتند نه … اما برای احسان نه وجود نداشت.

او در شطرنج آموخته بود به راحتی تسلیم نشود و سرانجام به بهانه چیدن همزمان بازیهای بزرگان کشور بر روی تابلوهای نمایش، به هر ترتیبی بود راه خود را به سالن مسابقات باز کرد !

در ۱۱ سالگی در یک مسابقه سریع هفت دوره با غلبه بر پنج ملی پوش بزرگسال کشور، شطرنج ایران را تکان داد.

در کمال ناباوری به مانند اسطوره فراموش نشدنی دنیای شطرنج بابی فیشر دست به کار بزرگی زد و در سن ۱۴ سالگی به مقام قهرمانی شطرنج بزرگسالان ایران دست یافت.  در همین سال عنوان استاد فدراسیون جهانی شطرنج را نیز کسب نمود.

در ۱۶ سالگی و همزمان با احراز عنوان استادی بین المللی برای اولین بار به عنوان نماینده کشور در کنار بزرگان جهان در مرحله حذفی قهرمانی جهان حضور یافت. پس از آن، وی چهار بار دیگر نیز موفق به تکرار این مهم شد.

مربیان زیادی در پرورشش نقش داشتند. اساتیدی همچون هادی مومنی، مرحوم هادی بنکدار، مهران حق شناس، رضا رضایی، خسرو هرندی در ایران و اساتید خارجی ای چون گولیف، ماگراموف، رائوسیس، زایتسف و ولادیمیروف و حتی نایب قهرمان شطرنج جهان نایجل شورت انگلیسی نیز در زمره این افراد بودند.

پاره ای اوقات نیز در برخی از اعزام هایی که در قالب تیم ملی کشور انجام می پذیرفت اساتیدی بعنوان کوچ وی را همراهی می نمودند که آقایان عباس خاکپور، محمود پیرو اولیا، محسن قربانی، اسماعیل صفرزاده از این دسته بودند. همچنین برای آمادگی جهت حضور در مسابقات جام جهانی شطرنج از استاد بزرگ سرشناس روس “یوری یاکوویچ” کمک گرفت.

در سن ۱۸ سالگی خود را به عنوان نخستین استاد بزرگ شطرنج تاریخ ایران معرفی ساخت. عنوانی که تا پیش از رسیدن به آن، برای هر شطرنجدوست ایرانی آرزویی محال و دست نیافتنی بود.

در سن ۲۰ سالگی قهرمان بانوان کشور استاد بین المللی سرکارخانم شایسته قادرپور را به همسری برگزید. پس از پدر و مادر، شایسته نیز به مانند همسر اغلب بزرگان عرصه علم و هنر نقش بزرگترین حامی وی را ایفا کرد.

در ۱۱ بار حضورش در مسابقات قهرمانی بزرگسالان کشور ۷ بار به مقام قهرمانی رسید تا رکورد شش بار قهرمانی مهرشاد شریف را در سن ۲۵ سالگی پشت سر بگذارد. وی در این بین یک نایب قهرمانی و یک مقام سوم نیز بدست آورد.

در هر ۵ حضورش در مسابقات شطرنج برق آسای کشور مدال طلا بر گردن آویخت. دو بار نیز در مسابقات قهرمانی شطرنج سریع کشور شرکت کرد که حاصل آن دو مقام قهرمانی بود.

در مسابقات قهرمانی آسیا در مقطع بزرگسالان تا به این لحظه چهارده مدال شکار کرده و مجموعه اش را با چهارمدال رنگارنگ از مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان کامل کرده است.

فتح بیش از ۴۰ مسابقه بین المللی معتبر در ۱۷ کشور مختلف دنیا او را به عقاب تیز پرواز شطرنج ایران مبدل ساخته است.

در حضور مدعیان بنام شطرنج جهان، قهرمان سوپر مسابقات Isle of Man انگلستان شد بطوریکه مسئولین معتبرترین مجله شطرنجی بریتانیا علی رغم مشکلات سیاسی، نتوانستند تصویر وی را روی صفحه اول این نشریه معتبر چاپ نکنند

در مسابقات هشتصدمین سالگرد شهر تاریخی لیورپول با نمایشی خیره کننده مشترکاً در مکان دوم قرار گرفت.

وی تنها شطرنجبازی است که دو بار پیاپی جام قهرمانی مسابقات معتبر بین المللی درسدن آلمان را بالای سر تکان داده است.

بجز قهرمانی و کسب مقام در مسابقات بین المللی اسپانیا، روسیه، آلمان، اتریش، هند، انگلستان، فیلیپین، امارات، بنگلادش، یمن، ترکیه، لبنان و بحرین، چندین و چند بار در مسابقات بین المللی معتبر فجر بر روی سکو رفت. مسابقاتی که جام قهرمانی اش را سالها قبل در غیاب احسان، قهرمان اسبق شطرنج جهان “بوریس اسپاسکی” به خانه می برد.

در پنج دوره المپیاد جهانی شطرنج بر روی میز یک تیم ملی شطرنج ایران با غیرتی مثال زدنی دست به مهره شد.

 

به کلکسیون رکوردهایش رکورد باورنکردنی بازی همزمان با ۱۷۱ شطرنجباز را اضافه نمود.  وی با ۱۷۰ پیروزی و تنها یک تساوی بهترین نتیجه مسابقات همزمان تاریخ شطرنج جهان را نیز از آن خود کرد.

وی همچنین در حمایت از زلزله دیدگان شهر بم در اقدامی فراموش نشدنی و تاثیرگذار با ۱۰ شطرنجباز بصورت همزمان به صورت “چشم بسته” به رقابت پرداخت.

در سال ۱۳۸۶ علاوه بر کسب عنوان قهرمانی کشور با قهرمانی در مسابقات غرب آسیا جواز حضور در مرحله حذفی قهرمانی جهان را کسب نمود. وی در چهاچوب همین رقابت ها در سال ۲۰۰۴ با شکست مقتدرانه استادبزرگ نیرومند ارمنستان “رافائل واگانیان” که سابقه حضور در جمع ۳ نفر برتر دنیا را دارد، تمامی نگاه ها را به سوی خود خیره ساخت و به عنوان اولین شطرنجباز ایرانی پای به دور بعدی رقابت ها نهاد. 

دو بار در جمع ۱۰۰ نفر برتر فهرست درجه بین المللی شطرنجبازان دنیا قرار گرفت و یک بار حضور در فهرست ۲۰ نفره جوانان برتر جهان را تجربه کرد. با کسب مقام نهم و دهم مشترک در مسابقات قهرمانی جوانان جهان به سوپر مسابقات جوانان که با حضور ۱۲ برگزیده ی دنیا در کشور سوئیس برگزار شد راه یافت.

در مسابقات گرند پری روسیه با حضور در جمع ۳۲ نفر برتر مسابقات، جواز شرکت در مرحله مسابقات نهایی را کسب کرد. مرحله نهایی این مسابقات با حضور بزرگان دنیا همچون استاد بزرگ اسطوره ای شطرنج جهان گری کاسپاروف با شکوه هرچه تمام تر برگزار شد.

قائم مقامی همچنین در سال ۲۰۰۴ با کسب بالاترین میزان پیشرفت در بین ۱۰۰ شطرنجباز برتر جهان به علت بیشترین تعداد بازی و کمترین میزان باخت، عنوان موفق ترین و فعالترین بازیکن سال دنیا را از آن خود کرد.

در ۱۵ سال اخیر (به غیر از دو دوره ی ۳ ماهه) صدر فهرست درجه بین المللی شطرنج کشور به تسخیر خود در آورده است. در حال حاضر نیز با درجه بین المللی ۲۵۷۰ در فهرست درجه بین المللی شطرنجبازان ایران بالاتر از شش استاد بزرگ دیگر کشورمان صدرنشین است. وی همچنین رکورد بالاترین درجه بین المللی تاریخ شطرنج ایران (۲۶۳۳ در آپریل ۲۰۰۵) را در اختیار دارد.

مرد متفکر شطرنج ایران از سال ۲۰۰۴ تاکنون عنوان قهرمانی مسابقات غرب آسیا را مقتدرانه در اختیار دارد. وی همچنین مدت شش سال است که رکورد درجه بین المللی این منطقه را از آن خود کرده است.

احسان قائم مقامی در مسابقات آسیایی دوحه قطر ۲۰۰۶ مقام سوم تیمی آسیا {بهترین مقام تیمی تاریخ شطرنج ایران در آسیا} را کسب نمود.

 در سال ۲۰۰۷ پرچمدار کل کاروان ورزشی ایران در مسابقات آسیایی داخل سالن ماکائو بود. وی در این رقابتها نیز بمانند مسابقات آسیایی دوحه با عملکردی خیره کننده موجبات کسب مقام سوم تیمی ایران را فراهم آورد.

در نخستین دوره مسابقات ورزشی فکری جهان ۲۰۰۸ چین، با نمایشی خارق العاده ضمن کسب دو مدال برنز تاریخی و سومین عملکرد برتر کل مسابقات، بار دیگر پرچم مقدس ایران را به احتزاز در آورد.

مسابقه مقابل آناتولی کارپوف

وی در یک دوره بازی مقابل آناتولی کارپوف از قهرمانان اسطوره‌ای جهان که در تهران در بهمن ماه ۱۳۸۷ برگزار شد توانست در مجموع امتیازات ۱۰٫۵-۹٫۵ رقیب خود را شکست دهد. در این مسابقه‌ها برتری او به خصوص در رده بازی‌های سریع و برق آسا بود و به مناسبت شکست شاه طی انقلاب ۱۳۵۷ ایران “مات شاه” نامیده شد. 

 

ثبت رکورد در گینس

احسان قائم مقامی، استاد بزرگ کشورمان رقابت سیمولتانه خود با ۶۱۴ شطرنجباز را که بیش از ۲۵ ساعت به طول انجامید .

مسابقه سیمولتانه احسان قائم مقامی با ۶۱۴ شطرنجباز که از ساعت ۱۰:۱۰ سه شنبه ۱۹ بهمن در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شده بود پس از گذشت بیش از ۲۵ ساعت و ثبت رکورد جدیدی توسط وی به پایان رسید.

 قائم مقامی در این رقابت با انجام بیش از ۵۵ کیلومتر پیاده روی صاحب ۵۹۰ پیروزی شد. وی همچنین در ۱۶ دیدار به نتیجه تساوی رضایت و نتیجه ۸ دیدار را هم واگذار کرد و توانست به ۴/۹۷ درصد امتیازات ممکن دست یابد و بدین ترتیب استاد بزرگ ملی پوش شطرنج کشورمان با کسب امتیازات لازم رکورددار مسابقات سیمولتانه شد تا نامش در کتاب رکوردداران جهان گینس ثبت شود.

 

دارنده مدرک کارشناسی رشته ی حقوق قضایی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل رشته ی حقوق بین الملل مشغول است.

به غیر از شطرنج و فوتبال، ورزش شنا را مفید می داند و به محض اینکه وقتی پیدا کند به ورزش های دیگری همچون پیاده روی، کوهنوردی، پینگ پنگ و دوچرخه سواری می پردازد.

مدرسه شطرنجی را تحت مدیریت خود در میدان فرمانیه تهران تاسیس نموده و بنا نهادن شعبه های دیگر را در استان های مختلف کشور در سر می پروراند.

در مقاطعی مربیگری نموده اما فعلاً بعنوان حرفه به آن نمی نگرد، زیرا اعتقاد دارد در آن صورت به بازی اش لطمه وارد می شود. اما با این همه در این زمینه هرجا که در سطح ملی به کمک و وجود او نیاز بوده، از جان مایه گذاشته است.

به مهره رخ علاقه ای خاص دارد و جدای از تیره و روشن شطرنج، رنگ مورد علاقه اش سپید است.

به تیم ملی کشورش عشق می ورزد و تصمیم دارد تا سنی که بتواند به عنوان یک بازیکن به جامعه جهانی شطرنج و کشورش خدمت کند، به صورت حرفه ای به شطرنج ادامه دهد و تنها آرزوی دست نیافته اش کسب عنوان قهرمانی شطرنج جهان است که انشاالله آن هم محقق خواهد شد

روابط عمومی هیات شطرنج استان هرمزگان ضمن آرزوی طول عمر و موفقیت های روز افزون برای این قهرمان سالگرد تولدش را به ایشان و جامعه شطرنج ایران تبریک می گوید

منبع : وبلاگ شطرنجیان – سایت آچمز

با تشکر از غلامرضا خواجوئی در ارائه این مقاله پس از ۳ سال انتشار در سایت آچمز

0


[ موضوع ] : اخبار شطرنج جهان, اخبار شطرنج کشور
[ برچسب ها ] :
ن : مدیر سایت
ت : پنج شنبه, ۲۲ دی ۱۳۹۰
۹:۵۴ ب.ظ
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

 
 
 
تلفنهای تماس هیأت: تلفن و فاکس :
33681470-076 و شماره همراه 0917769050
ایمیل سایت : info@hormozganchess.com
تماس با مدیر سایت از طریق اس ام اس و واتساپ و تلگرام : 09370511088
 
 بندرعباس-گلشهر جنوبی بلوارغدیرضلع جنوب غربی مجموعه ورزشی حجاب ورودی بوستان غدیرهیأت شطرنج استان هرمزگان.(خانه شطرنج بندرعباس)