New Page 5

 
 
 


هیات شطرنج استان هرمزگان

اولین استاد بزرگ شطرنج ایران را در سالگرد تولدش بهتر بشناسیم

21 دی ماه 1390 بیست و نهمین سالگرد تولد احسان قائم مقامی افتخار آمیز ترین شطرنجباز کشور و اولین استاد بزرگ شطرنج ایران است

به همین مناسبت زندگینامه این استاد بزرگ را برای شناخت بیشتر به شطرنجبازان عزیز تقدیم می گردد

تولد احسان قائم مقامي

بيست و نه سال پيش روز 21 دی ماه نخستين استاد بزرگ تاريخ شطرنج ايران ديده به جهان گشود

“قائم مقامي در 14 سالگي در حالي كه در بين 80 فيناليست مسابقات قهرماني شطرنج بزرگسالان كشور كمترين سن را داشت در ميان تعجب همگان به مقام قهرماني مسابقات رسيد و در حال حاضر با ۹ بار قهرماني، ركورددار است” 

 

در 21 ديماه 1361 در خيابان شكوفه در محله اي موسوم به 17 شهريور در شهر تهران به دنيا آمد.

در  5 سالگي به فوتبال علاقه اي خاص پيدا كرد. بازیکن با استعداد و خوش آتيه اي بود بطوريكه تا کاپیتانی تیم فوتبال نونهالان پايتخت كشور نيز پیش رفت. بر عكس اينكه شطرنجبازان را افرادي آرام مي پندارند، احسان بسيار پرتحرك و چالاك بود. با توپ حركات تكنيكي عجيبي انجام مي داد، به همين دليل آينده وي در فوتبال بسيار درخشان به نظر مي رسيد.

در 8 سالگي حركات ابتدائي شطرنج را از پدرش آموخت. مادرش نيز كه وكيل پايه يك دادگستري است همواره يكي از حاميان اصلي وي در شطرنج بود.

نمي توان گفت از علاقه اش به فوتبال كاسته شد اما او به سرعت شيفته شطرنج شد. از 8 سالگي به صورت حرفه اي شطرنج را دنبال كرد و به مرور به پاي ثابت مسابقات شطرنج تبديل گشت. بطوريكه هيچ مسابقه اي از چشمان تيزبين او دور نماند. خيلي زود دريافت كه هيچ چيزي همانند شركت در مسابقات شطرنج، عطش وي را سيراب نمي كند.

اما سرنوشت طور ديگري رقم خورد …

لحظه تصمیم‌گیری فرا رسید. آري … سرانجام شطرنج بر فوتبال پیروز شد …

هيچ گاه از اين تصميم خود پشيمان نشد. چرا كه با تكيه بر نبوغ و استعداد ذاتي اش در مسابقات قهرماني نوجوانان و جوانان كشور 10 مدال طلا و يك مدال نقره بدست آورد.

در آن سالها قوانين مسابقات بسيار سخت اجرا مي شد، بطوريكه حتي پديده 10 ساله شطرنج ايران نيز حق حضور در سالن مسابقات معتبر كشور از قبيل قهرماني بزرگسالان كشور و اوپن بين المللي فجر را نداشت. داوران بارها به او مي گفتند نه … اما براي احسان نه وجود نداشت.

او در شطرنج آموخته بود به راحتي تسليم نشود و سرانجام به بهانه چيدن همزمان بازيهاي بزرگان كشور بر روي تابلوهاي نمايش، به هر ترتيبي بود راه خود را به سالن مسابقات باز كرد !

در 11 سالگي در يك مسابقه سريع هفت دوره با غلبه بر پنج ملي پوش بزرگسال كشور، شطرنج ايران را تكان داد.

در كمال ناباوري به مانند اسطوره فراموش نشدني دنياي شطرنج بابي فيشر دست به كار بزرگي زد و در سن 14 سالگي به مقام قهرماني شطرنج بزرگسالان ايران دست يافت.  در همين سال عنوان استاد فدراسيون جهاني شطرنج را نيز كسب نمود.

در 16 سالگي و همزمان با احراز عنوان استادي بين المللي براي اولين بار به عنوان نماينده كشور در كنار بزرگان جهان در مرحله حذفي قهرماني جهان حضور يافت. پس از آن، وي چهار بار ديگر نيز موفق به تكرار اين مهم شد.

مربيان زيادي در پرورشش نقش داشتند. اساتيدي همچون هادي مومني، مرحوم هادي بنكدار، مهران حق شناس، رضا رضايي، خسرو هرندي در ايران و اساتيد خارجي اي چون گوليف، ماگراموف، رائوسیس، زایتسف و ولاديميروف و حتي نايب قهرمان شطرنج جهان نايجل شورت انگليسي نيز در زمره اين افراد بودند.

پاره اي اوقات نيز در برخي از اعزام هايي كه در قالب تيم ملي كشور انجام مي پذيرفت اساتيدي بعنوان كوچ وي را همراهي مي نمودند كه آقايان عباس خاكپور، محمود پيرو اوليا، محسن قرباني، اسماعيل صفرزاده از اين دسته بودند. همچنين براي آمادگي جهت حضور در مسابقات جام جهاني شطرنج از استاد بزرگ سرشناس روس “يوري ياكوويچ” كمك گرفت.

در سن 18 سالگي خود را به عنوان نخستين استاد بزرگ شطرنج تاريخ ايران معرفي ساخت. عنواني كه تا پيش از رسيدن به آن، براي هر شطرنجدوست ايراني آرزويي محال و دست نيافتني بود.

در سن 20 سالگي قهرمان بانوان كشور استاد بين المللي سركارخانم شايسته قادرپور را به همسري برگزيد. پس از پدر و مادر، شايسته نيز به مانند همسر اغلب بزرگان عرصه علم و هنر نقش بزرگترين حامي وي را ايفا كرد.

در ۱۱ بار حضورش در مسابقات قهرماني بزرگسالان كشور 7 بار به مقام قهرماني رسيد تا ركورد شش بار قهرماني مهرشاد شريف را در سن 25 سالگي پشت سر بگذارد. وي در اين بين يك نايب قهرماني و يك مقام سوم نيز بدست آورد.

در هر 5 حضورش در مسابقات شطرنج برق آساي كشور مدال طلا بر گردن آويخت. دو بار نيز در مسابقات قهرماني شطرنج سريع كشور شركت كرد كه حاصل آن دو مقام قهرماني بود.

در مسابقات قهرماني آسيا در مقطع بزرگسالان تا به اين لحظه چهارده مدال شكار كرده و مجموعه اش را با چهارمدال رنگارنگ از مسابقات قهرماني دانشجويان جهان كامل كرده است.

فتح بيش از 40 مسابقه بين المللي معتبر در 17 كشور مختلف دنيا او را به عقاب تيز پرواز شطرنج ايران مبدل ساخته است.

در حضور مدعيان بنام شطرنج جهان، قهرمان سوپر مسابقات Isle of Man انگلستان شد بطوريكه مسئولين معتبرترين مجله شطرنجي بريتانيا علي رغم مشكلات سياسي، نتوانستند تصوير وي را روي صفحه اول اين نشريه معتبر چاپ نكنند

در مسابقات هشتصدمين سالگرد شهر تاريخي ليورپول با نمايشي خيره كننده مشتركاً در مكان دوم قرار گرفت.

وي تنها شطرنجبازي است كه دو بار پياپي جام قهرماني مسابقات معتبر بين المللي درسدن آلمان را بالاي سر تكان داده است.

بجز قهرماني و كسب مقام در مسابقات بين المللي اسپانيا، روسيه، آلمان، اتريش، هند، انگلستان، فيليپين، امارات، بنگلادش، يمن، تركيه، لبنان و بحرين، چندين و چند بار در مسابقات بين المللي معتبر فجر بر روي سكو رفت. مسابقاتي كه جام قهرماني اش را سالها قبل در غياب احسان، قهرمان اسبق شطرنج جهان “بوريس اسپاسكي” به خانه مي برد.

در پنج دوره المپياد جهاني شطرنج بر روي ميز يك تيم ملي شطرنج ايران با غيرتي مثال زدني دست به مهره شد.

 

به كلكسيون ركوردهايش ركورد باورنكردني بازي همزمان با 171 شطرنجباز را اضافه نمود.  وي با 170 پيروزي و تنها يك تساوي بهترين نتيجه مسابقات همزمان تاريخ شطرنج جهان را نيز از آن خود كرد.

وي همچنين در حمايت از زلزله ديدگان شهر بم در اقدامي فراموش نشدني و تاثيرگذار با 10 شطرنجباز بصورت همزمان به صورت “چشم بسته” به رقابت پرداخت.

در سال ۱۳۸۶ علاوه بر كسب عنوان قهرماني كشور با قهرماني در مسابقات غرب آسيا جواز حضور در مرحله حذفي قهرماني جهان را كسب نمود. وي در چهاچوب همين رقابت ها در سال 2004 با شكست مقتدرانه استادبزرگ نيرومند ارمنستان “رافائل واگانيان” كه سابقه حضور در جمع 3 نفر برتر دنيا را دارد، تمامي نگاه ها را به سوي خود خيره ساخت و به عنوان اولين شطرنجباز ايراني پاي به دور بعدي رقابت ها نهاد. 

دو بار در جمع 100 نفر برتر فهرست درجه بين المللي شطرنجبازان دنيا قرار گرفت و يك بار حضور در فهرست 20 نفره جوانان برتر جهان را تجربه كرد. با كسب مقام نهم و دهم مشترك در مسابقات قهرماني جوانان جهان به سوپر مسابقات جوانان كه با حضور 12 برگزيده ي دنيا در كشور سوئيس برگزار شد راه يافت.

در مسابقات گرند پري روسيه با حضور در جمع 32 نفر برتر مسابقات، جواز شركت در مرحله مسابقات نهايي را كسب كرد. مرحله نهايي اين مسابقات با حضور بزرگان دنيا همچون استاد بزرگ اسطوره اي شطرنج جهان گري كاسپاروف با شكوه هرچه تمام تر برگزار شد.

قائم مقامي همچنين در سال 2004 با كسب بالاترين ميزان پيشرفت در بين 100 شطرنجباز برتر جهان به علت بيشترين تعداد بازي و كمترين ميزان باخت، عنوان موفق ترين و فعالترين بازيكن سال دنيا را از آن خود كرد.

در 1۵ سال اخير (به غير از دو دوره ي 3 ماهه) صدر فهرست درجه بين المللي شطرنج كشور به تسخير خود در آورده است. در حال حاضر نيز با درجه بين المللي 2۵۷۰ در فهرست درجه بين المللي شطرنجبازان ايران بالاتر از شش استاد بزرگ ديگر كشورمان صدرنشين است. وي همچنين ركورد بالاترين درجه بين المللي تاريخ شطرنج ايران (2633 در آپريل 2005) را در اختيار دارد.

مرد متفكر شطرنج ايران از سال 2004 تاكنون عنوان قهرماني مسابقات غرب آسيا را مقتدرانه در اختيار دارد. وي همچنين مدت شش سال است كه ركورد درجه بين المللي اين منطقه را از آن خود كرده است.

احسان قائم مقامي در مسابقات آسيايي دوحه قطر 2006 مقام سوم تيمي آسيا {بهترين مقام تيمي تاريخ شطرنج ايران در آسيا} را كسب نمود.

 در سال 2007 پرچمدار كل كاروان ورزشي ايران در مسابقات آسيايي داخل سالن ماكائو بود. وي در اين رقابتها نيز بمانند مسابقات آسيايي دوحه با عملكردي خيره كننده موجبات كسب مقام سوم تيمي ايران را فراهم آورد.

در نخستين دوره مسابقات ورزشي فكري جهان 2008 چين، با نمايشي خارق العاده ضمن كسب دو مدال برنز تاريخي و سومين عملكرد برتر كل مسابقات، بار ديگر پرچم مقدس ايران را به احتزاز در آورد.

مسابقه مقابل آناتولی کارپوف

وی در یک دوره بازی مقابل آناتولی کارپوف از قهرمانان اسطوره‌ای جهان که در تهران در بهمن ماه ۱۳۸۷ برگزار شد توانست در مجموع امتیازات 10.5-9.5 رقیب خود را شکست دهد. در این مسابقه‌ها برتری او به خصوص در رده بازی‌های سریع و برق آسا بود و به مناسبت شکست شاه طی انقلاب ۱۳۵۷ ایران “مات شاه” نامیده شد. 

 

ثبت رکورد در گینس

احسان قائم مقامی، استاد بزرگ کشورمان رقابت سیمولتانه خود با 614 شطرنجباز را که بیش از 25 ساعت به طول انجامید .

مسابقه سیمولتانه احسان قائم مقامی با ۶1۴ شطرنجباز که از ساعت ۱۰:۱۰ سه شنبه 19 بهمن در دانشگاه شهید بهشتی آغاز شده بود پس از گذشت بیش از 25 ساعت و ثبت رکورد جدیدی توسط وی به پایان رسید.

 قائم مقامی در این رقابت با انجام بیش از ۵۵ کیلومتر پیاده روی صاحب ۵۹۰ پیروزی شد. وی همچنین در ۱۶ دیدار به نتیجه تساوی رضایت و نتیجه ۸ دیدار را هم واگذار کرد و توانست به ۴/۹۷ درصد امتیازات ممکن دست یابد و بدین ترتیب استاد بزرگ ملی پوش شطرنج کشورمان با کسب امتیازات لازم رکورددار مسابقات سیمولتانه شد تا نامش در کتاب رکوردداران جهان گینس ثبت شود.

 

دارنده مدرك كارشناسي رشته ي حقوق قضایی از دانشگاه آزاد اسلامي تهران است و هم اكنون در مقطع كارشناسي ارشد به تحصيل رشته ي حقوق بين الملل مشغول است.

به غير از شطرنج و فوتبال، ورزش شنا را مفيد مي داند و به محض اينكه وقتي پيدا كند به ورزش هاي ديگري همچون پياده روي، كوهنوردي، پينگ پنگ و دوچرخه سواري مي پردازد.

مدرسه شطرنجي را تحت مديريت خود در ميدان فرمانيه تهران تاسيس نموده و بنا نهادن شعبه هاي ديگر را در استان هاي مختلف كشور در سر مي پروراند.

در مقاطعي مربيگري نموده اما فعلاً بعنوان حرفه به آن نمي نگرد، زيرا اعتقاد دارد در آن صورت به بازي اش لطمه وارد مي شود. اما با اين همه در اين زمينه هرجا كه در سطح ملي به كمك و وجود او نياز بوده، از جان مايه گذاشته است.

به مهره رخ علاقه اي خاص دارد و جداي از تيره و روشن شطرنج، رنگ مورد علاقه اش سپيد است.

به تيم ملي كشورش عشق مي ورزد و تصميم دارد تا سني كه بتواند به عنوان يك بازيكن به جامعه جهاني شطرنج و كشورش خدمت كند، به صورت حرفه اي به شطرنج ادامه دهد و تنها آرزوي دست نيافته اش كسب عنوان قهرماني شطرنج جهان است که انشاالله آن هم محقق خواهد شد

روابط عمومی هیات شطرنج استان هرمزگان ضمن آرزوی طول عمر و موفقیت های روز افزون برای این قهرمان سالگرد تولدش را به ایشان و جامعه شطرنج ایران تبریک می گوید

منبع : وبلاگ شطرنجیان – سایت آچمز

با تشکر از غلامرضا خواجوئی در ارائه این مقاله پس از 3 سال انتشار در سایت آچمز

0


[ موضوع ] : اخبار شطرنج جهان, اخبار شطرنج کشور
[ برچسب ها ] :
ن : مدیر سایت
ت : پنجشنبه, 12 ژانویه 2012
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

پاسخ دهید

 
 
 
تلفنهای تماس هیأت: تلفن و فاکس :
33681470-076 و شماره همراه 0917769050
ایمیل سایت : info@hormozganchess.com
تماس با مدیر سایت از طریق اس ام اس و واتساپ و تلگرام : 09370511088
 
 بندرعباس-گلشهر جنوبی بلوارغدیرضلع جنوب غربی مجموعه ورزشی حجاب ورودی بوستان غدیرهیأت شطرنج استان هرمزگان.(خانه شطرنج بندرعباس)